See Metusalem on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Methusalem"
},
"expansion": "German Methusalem",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "מְתוּשֶׁלַח"
},
"expansion": "Biblical Hebrew מְתוּשֶׁלַח",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From German Methusalem, from Biblical Hebrew מְתוּשֶׁלַח.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Metusalem",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalem",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusaleminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Metusalem",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Metusalem",
"name": "fi-proper noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Metusalem",
"2": "a",
"i": "0",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Bible",
"orig": "fi:Bible",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"Methuselah"
],
"id": "en-Metusalem-fi-name-fQ7WZ1GK",
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Methuselah",
"Methuselah"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Methuselah"
],
"synonyms": [
{
"english": "in 1642 translation of the Bible",
"translation": "in 1642 translation of the Bible",
"word": "Methusalah"
},
{
"english": "in 1776 translation of the Bible",
"translation": "in 1776 translation of the Bible",
"word": "Metusala"
},
{
"english": "in 1933 translation of the Bible",
"translation": "in 1933 translation of the Bible",
"word": "Metusalah"
},
{
"english": "in 1992 translation of the Bible",
"translation": "in 1992 translation of the Bible",
"word": "Metuselah"
}
],
"tags": [
"colloquial"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmetusɑlem/"
},
{
"ipa": "[ˈme̞t̪uˌs̠ɑ̝le̞m]"
},
{
"rhymes": "-ɑlem"
}
],
"word": "Metusalem"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "de",
"3": "Methusalem"
},
"expansion": "German Methusalem",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hbo",
"3": "מְתוּשֶׁלַח"
},
"expansion": "Biblical Hebrew מְתוּשֶׁלַח",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From German Methusalem, from Biblical Hebrew מְתוּשֶׁלַח.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Metusalem",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalem",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusaleminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusaleminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Metusalemikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Metusalemittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Metusalemittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Metusalem",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Metusalem",
"name": "fi-proper noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "colloquial"
},
"expansion": "(colloquial)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Metusalem",
"2": "a",
"i": "0",
"n": "sg"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish colloquialisms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Biblical Hebrew",
"Finnish terms derived from German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uncountable nouns",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlem",
"Rhymes:Finnish/ɑlem/4 syllables",
"fi:Bible"
],
"glosses": [
"Methuselah"
],
"links": [
[
"biblical",
"Bible"
],
[
"Methuselah",
"Methuselah"
]
],
"raw_glosses": [
"(biblical) Methuselah"
],
"tags": [
"colloquial"
],
"topics": [
"biblical",
"lifestyle",
"religion"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmetusɑlem/"
},
{
"ipa": "[ˈme̞t̪uˌs̠ɑ̝le̞m]"
},
{
"rhymes": "-ɑlem"
}
],
"synonyms": [
{
"english": "in 1642 translation of the Bible",
"translation": "in 1642 translation of the Bible",
"word": "Methusalah"
},
{
"english": "in 1776 translation of the Bible",
"translation": "in 1776 translation of the Bible",
"word": "Metusala"
},
{
"english": "in 1933 translation of the Bible",
"translation": "in 1933 translation of the Bible",
"word": "Metusalah"
},
{
"english": "in 1992 translation of the Bible",
"translation": "in 1992 translation of the Bible",
"word": "Metuselah"
}
],
"word": "Metusalem"
}
Download raw JSONL data for Metusalem meaning in All languages combined (19.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.